استرچ مارک (استریا) چیست؟
استرچ مارک (استریا)

از انواع اسکارهای پوستی به شمار می‌آید. رنگ استریا در مراحل اولیه شکل‌گیری بر سطح پوست قرمز یا بنفش می‌باشد و پس از تثبیت، سفید – صورتی دیده می‌شود.
استرچ مارک (استریا)، معمولا در نقاطی از بدن که قابلیت ذخیره چربی زیادتری دارند، دیده می‌شود. این نقاط شامل شکم، سینه، بخش فوقانی و زیر بازوها، ران‌ها و باسن هستند. استرچ مارک هنگام بارداری، افزایش وزن یا رشد سریع ماهیچه‌ها در بدن‌سازی به‌وجود می‌آید.
سطوح بالای هورمون پروژسترون در بارداری باعث ایجاد استرچ مارک (استریا) طی ماه‌های 6 و 7 بارداری می‌شود، زیرا در این شرایط پوست از سمت داخلی با سرعت بیش‌تری نسبت به رویه خارجی اتساع می‌یابد.

متخصص در پیشگیری و درمان استرچ مارک
متخصص در پیشگیری و درمان استرچ مارک

هورمون‌های گلوکورتیکویید (آدرنوکورتیکوتروپیک و کورتیزول) نیز در روند پدید آمدن استرچ مارک (استریا) مؤثر هستند و این کار را با جلوگیری از فعالیت فیبروبلاست‌ها در سنتز کلاژن و الاستین، انجام می‌دهد.

کاهش فیبرهای کلاژن و رشته‌های الاستین، وقتی پوست بیرونی بدن کشیده می‌شود، باعث گسستگی بافت هم‌بند و ماتریکس درم شده که نتیجه آن به‌وجود آمدن استرچ مارک (استریا) است. در تحقیقات متعددی مشخص شده که استعمال روغن یا کرم به‌دست آمده از دانه کاکائو موجب بهینه‌سازی سنتز فیبرهای کلاژن و رشته‌های الاستین توسط فیبروبلاست می‌شود. هم‌چنین عصاره دانه کاکائو به افزایش ظرفیت جذب و نگهداری رطوبت، در بستر ماتریکس درم کمک می‌کند.

متخصص درمان استرچ مارک
متخصص درمان استرچ مارک

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.